Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.657.2023.2.MC
Ustalenie okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
23 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia okresu rozliczeniowego, w którym należy dokonać odliczenia podatku naliczonego.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 stycznia 2024 r. (data wpływu 11 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Polski, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w całości od swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania i jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług rozliczający podatek VAT w okresach miesięcznych.
Spółka zajmuje się przede wszystkim (...).
W związku z prowadzoną działalnością, Spółka na terytorium kraju nabywa różnego rodzaju materiały/usługi, które są następnie wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności opodatkowanej. Od nabytych materiałów/usług Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabycia są dokumentowane wystawionymi na rzecz Spółki fakturami.
Ujęcie faktur zakupowych w rejestrach zakupu następuje po uprzednim potwierdzeniu jej zasadności oraz zgodności z zawartymi umowami bądź złożonymi zamówieniami. Zapłata za fakturę także dokonywana jest dopiero po potwierdzeniu zgodności z zawartymi umowami/złożonymi zamówieniami.
Zdarzają się sytuacje, gdy z uwagi na przedłużający się proces weryfikacji merytorycznej faktur, Spółka reguluje zobowiązania wynikające z otrzymanych faktur zakupowych później niż w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności dla tej faktury. Faktury takie przed dokonaniem zapłaty nie są ujmowane w żadnej deklaracji VAT ani w ewidencji zakupu, a wykazany na nich podatek VAT nie zostaje odliczony ani w rozliczeniu za okres, w którym Spółka je otrzymała, ani w żadnym z kolejnych trzech okresów rozliczeniowych. Spółka z uwagi na brak odliczenia nie dokonuje także korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 89b ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty