Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.824.2023.2.AA
Zaliczka na poczet przyszłego zysku.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 20 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 13 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 stycznia 2024 r. (wpływ 4 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni – jako osoba fizyczna zamieszkująca na terenie RP i rozliczająca podatek dochodowy w Polsce – jest wspólnikiem spółki: X SPÓŁKA JAWNA (dalej jako: Spółka oraz X). Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne będące rezydentami Polski. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest w przeważającej części transport drogowy towarów. Spółka – z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – osiąga przychody i ponosi w jej zakresie niezbędne koszty. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), posiada natomiast status podatnika VAT czynnego.
Spółka – jako spółka jawna – jest osobową spółką prawa handlowego, która nie posiada osobowości prawnej, może natomiast we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, a także zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (należy do kategorii tzw. „ułomnych osób prawnych”). Podmiotowość prawna (zdolność prawna) spółki jawnej oznacza, że jest ona odrębnym od jej wspólników uczestnikiem obrotu gospodarczego. W konsekwencji Spółka posiada – na gruncie regulacji o podatku dochodowym – status spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w treści wniosku jako: updof). Spółka nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych (na gruncie ustawy o rachunkowości) i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (por. art. 24a ust. 1 updof).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty