Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.869.2023.1.MSO
Interpretacja indywidualna w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonanych w ramach realizacji przedmiotu umowy usług serwisu oraz podstawy opodatkowania.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonanych w ramach realizacji przedmiotu umowy usług serwisu oraz podstawy opodatkowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest czołowym polskim dostawcą usług związanych (…) z wykorzystaniem (…). W ramach prowadzonej działalności operacyjnej zawarł on (…) września 2023 r. umowę o budowę (…).
Zgodnie z porozumieniem stron umowy przedmiot umowy obejmuje m.in. :
- Wykonanie rysunków, schematów (…) oraz innych niezbędnych czynności (…),
- Dostawę i montaż (…),
- Doprowadzenie do osiągnięcia sprawności technologicznej wykonanej (…),
- Przeprowadzenie szkolenia personelu Zamawiającego,
- Wykonywanie usług serwisowych wykonanej instalacji.
W ramach zawartej umowy, Wnioskodawca wszedł w rolę Wykonawcy przedmiotu umowy. Drugą stroną umowy jest Zamawiający. Podmioty nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisu art. 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z postanowieniami umowy, usługa serwisu zostanie wykonana i rozliczona w oparciu o ustalone przez strony umowy zasady, sformułowane w załączniku przedmiotowej umowy. Obejmuje ona przeglądy okresowe i wymianę oleju oraz części eksploatacyjnych i zamiennych w (…). Zgodnie z treścią załącznika zawierającego harmonogram, usługa serwisu jest wykonywana przez Wnioskodawcę w interwałach czasowych wyznaczonych przez maszynogodziny czasu pracy (…). W ramach załącznika do umowy przedstawiono kosztorys usługi serwisu z uwzględnieniem wartości części zamiennych, robocizny z uwzględnieniem czasu wykonania przez Wnioskodawcę poszczególnych zadań serwisowych oraz kosztów gospodarki olejowej z podziałem na (…) czasu pracy (…). Wnioskodawca (Wykonawca) jest zobligowany do wykonania usługi serwisu w odniesieniu do (…) w okresie 36 miesięcy od podpisu protokołu końcowego wykonania przedmiotu umowy. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 2 ust. 1 pkt 5 okres serwisu obejmuje 36 miesięcy od podpisania protokołu końcowego wykonania przedmiotu umowy. Jak zaś stanowi § 11 ust. 2 umowy, płatności za usługę serwisu będą dokonywane w równych ratach kwartalnych przez okres trwania serwisu. W myśl § 11 ust. 1 pkt 2 umowy, wynagrodzenie Wykonawcy za wykonanie usług serwisu jest ryczałtowe i ustalone zostało zgodnie z załącznikiem nr 1 do umowy na kwotę (…) zł netto. Obejmuje ono całość działań związanych z usługą umownego serwisu i zgodnie ze sprecyzowanymi w umowie zasadami, podlega waloryzacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty