Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II GSK 1014/20
Brak rękojmi należytego wykonywania zawodu radcy prawnego jest implikacją braku nieskazitelnego charakteru i dotychczasowego zachowania odpowiadającego ocenom moralnym i etycznym.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 stycznia 2020 r. sygn. akt VI SA/Wa 1966/19 w sprawie ze skargi Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu na listę radców prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. akt VI SA/Wa 1966/19, działając na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie: tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako: "p.p.s.a.") oddalił skargę Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych (dalej jako: "skarżąca") na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lipca 2019 r. w przedmiocie uchylenia odmowy wpisu na listę radców prawnych, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od Ministra Sprawiedliwości na rzecz Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zwrot kosztów postępowania.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Uchwałą z dnia [...] lutego 2019 r. Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych M. R. (dalej jako: "wnioskodawca", "uczestnik postepowania") odmówiła wpisu na listę radców prawnych wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazano, że nie spełnia on wymagań wpisu na listę radców prawnych wynikających z art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2115, dalej jako: "u.r.p."). Czynnikiem dyskwalifikującym była ocena dotychczasowego zachowania wnioskodawcy polegającego na świadomym podejmowaniu działań sprzecznych z prawem w zakresie wykonywania zawodu adwokata w formie kancelarii adwokackiej, przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Naganną postawę moralną potwierdziła rozmowa wnioskodawcy z członkami Zespołu ds. Wpisów Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie przeprowadzona 11 października 2018 r., w trakcie której stwierdził, że ma świadomość, że jego zachowanie stanowi delikt dyscyplinarny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty