Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I GSK 43/21
W postępowaniu kasacyjnym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, strona wnosząca skargę kasacyjną obowiązana jest precyzyjnie wskazywać naruszone przepisy prawa materialnego lub procesowego, a nadto adekwatnie uzasadniać każdy z zarzutów, co umożliwia sądowi dokonanie oceny zasadności skargi w granicach wyznaczonych przez jej autorów. Pominięcie konkretnej podstawy kasacyjnej lub jej ogólnikowe i wybiórcze potraktowanie przez skarżącego ogranicza zakres kontroli NSA do przedstawionych w skardze zarzutów i uniemożliwia sądowi uwzględnienie ewentualnych innych naruszeń prawa, które nie zostały przez skarżącego zauważone lub wyartykułowane w trakcie procesu kasacyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Bejgerowska po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 września 2020 r. sygn. akt I SA/Sz 286/20 w sprawie ze skargi E. H. na decyzję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 28 lutego 2020 r. nr 9016-2020-21/M-8110 w przedmiocie zmiany decyzji ostatecznej w sprawie pomocy finansowej w związku z powstaniem szkód w uprawach rolnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 września 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 286/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę E. H. (dalej: skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: Dyrektor OR ARiMR, organ odwoławczy) z 28 lutego 2020 r. w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej w sprawie pomocy finansowej w związku z powstaniem szkód w uprawach rolnych.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu 19 października 2018 r. do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koszalinie wpłynął wniosek strony o udzielenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi. Skarżąca wnioskowała o pomoc publiczną do 71,84 ha (19,29 ha – uprawa owsa, w pozostałej części trwałe użytki zielone, dalej: TUZ) oraz oświadczyła, że nie otrzymała innej pomocy publicznej w związku ze szkodami w uprawach rolnych spowodowanymi wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi. Oświadczyła też, że w dniu wystąpienia szkody co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk, nie było ubezpieczonych od co najmniej od jednego z ryzyk. Wraz z wnioskiem skarżąca złożyła: wykaz działek ewidencyjnych i powierzchnię upraw, na których wystąpiły szkody, protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie sporządzony przez właściwą Komisję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty