30.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.599.2023.3.MR1

Dochód Wnioskodawcy (jako kościelnej osoby prawnej) ze sprzedaży w 2021 r. nieruchomości gruntowej, która została nabyta w drodze darowizny nie może skorzystać ze zwolnienia podatkowego z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a ustawy o CIT gdyż nieruchomość została zbyta w celu prowadzenia na niej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochód Wnioskodawcy ze sprzedaży w 2021 r. nieruchomości gruntowej. Która została nabyta w drodze darowizny do majątku - która to sprzedaż stanowiła niegospodarczą działalność statutową Wnioskodawcy - mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest kościelną osobą prawną działającą na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa Polskiego do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca nie podlega wpisowi do KRS.

Celem aktywności Wnioskodawcy jest wykonywanie działalności apostolskiej. Wnioskodawca nie posiada statutu, jednakże reguły działania Wnioskodawcy określają Konstytucje Zakonu oraz Przepisy wykonawcze ustanowione do zastosowania tychże Konstytucji, dostosowane do przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i zatwierdzone przez kompetentne władze kościelne.

W zakresie rozporządzania majątkiem Wnioskodawcy obowiązują reguły Kodeksu Prawa Kanonicznego zgodnie z kan. 1257 § 1 ww. Kodeksu wszystkie dobra doczesne, należące do Kościoła Powszechnego, do Stolicy Apostolskiej lub do innych publicznych osób prawnych w Kościele, są dobrami kościelnymi i rządzą się kanonami, które następują, oraz własnymi statutami. Odzwierciedlenie powyższego znajduje w Rozdziale 7 Konstytucji pt: Zarządzanie dobrami postanowienie, nr (...): „(...)”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne