Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.616.2023.2.MC
Czy ponoszone przez spółkę koszty darowizny na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, niemającego statusu OPP - ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, stanowić będą wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegać opodatkowaniu Ryczałtem?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy ponoszone przez spółkę koszty darowizny na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, niemającego statusu OPP - ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, stanowić będą wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i podlegać opodatkowaniu Ryczałtem.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 19 stycznia 2024 r.(wpływ 25 stycznia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „ustawa o CIT”). Od dnia 1 stycznia 2022 r. spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: „CIT Estoński”). Przedmiotem działalności spółki jest produkcja wyrobów cukierniczych i piekarniczych o krótkiej dacie ważności oraz ich sprzedaż.
Przedmiotem niniejszego wniosku jest zdarzenie przyszłe:
Spółka ma zamiar przekazywać darowizny pieniężne (przelew bankowy) na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, Domu Pomocy Społecznej zapewniającego całodobową opiekę, nieposiadający statusu OPP w myśl przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Jednostka samorządu terytorialnego nie jest powiązana ze spółką w rozumieniu ustawy o CIT. Celem przekazywania darowizn przez spółkę jest faktyczna pomoc jednostce i jej podopiecznym oraz budowanie pozytywnej reputacji i wizerunku jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego i etycznego. Przekazując darowizny, spółka ma na celu budowanie pozytywnych relacji z klientami i pracownikami, którzy będą ją postrzegać jako firmę działającą w interesie społecznym, firmę odpowiedzialną za społeczeństwo i łatwiej będą się z nią identyfikować. Wspieranie inicjatyw społecznych przez spółkę pomoże w pozytywnej relacji z lokalną społecznością. Mając na uwadze powyższe założenia, można stwierdzić, że budowanie pozytywnego wizerunku firmy poprzez zaufanie, szacunek klientów i pracowników przełoży się to w przyszłości na osiągnięcie wyższych celów finansowych. Spółka będzie informować o swoim wsparciu jednostki samorządu terytorialnego, na swojej stronie internetowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty