Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. I GSK 1237/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Małgorzata Grzelak po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 czerwca 2021 r. sygn. akt I SA/Ke 199/21 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 17 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Ke 199/21, oddalił skargę M. K. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z [...] lutego 2021 r. w przedmiocie odmowy umorzenia należności składkowych.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Decyzją z [...] lutego 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił M. K. umorzenia należności z tytułu składek w części finansowanej przez płatnika składek oraz odsetek za zwłokę od należności z tytułu składek w części finansowanej przez ubezpieczonych wynikających z decyzji o przeniesieniu odpowiedzialności z [...] sierpnia 2017 r. w łącznej kwocie 30 476,57 zł.
Organ wskazał, że Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Kielcach wyrokiem z 9 lipca 2020 r., sygn. akt I SA/Ke 39/20, uchylił decyzję ZUS z [...] listopada 2019 i poprzedzającą ją decyzję Zakładu z [...] marca 2019 r. w przedmiocie odmowy umorzenia M. K. należności składkowych. W wyroku tym Sąd wskazał, że przy ponownym rozpatrywaniu sprawy należy w uzasadnieniu decyzji wskazać charakter i wysokości składek objętych postępowaniem w przedmiocie umorzenia. Nadto, przy ocenie przesłanki wynikającej z art. 28 ust. 3 pkt 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266; dalej: u.s.u.s.) należy porównać spodziewane koszty egzekucji z posiadanymi informacjami o nadającym się od egzekucji majątku. W szczególności zbadać, czy zobowiązana posiada majątek nadający się do egzekucji oraz czy postępowanie egzekucyjne nie spowoduje ruiny finansowej i życiowej zobowiązanej i jej rodziny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty