Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. II GSK 1575/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Protokolant Klaudia Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 60/18 w sprawie ze skargi K. K. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego na rzecz K. K. kwotę 560 (pięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 kwietnia 2018 r. (sygn. akt VI SA/Wa 60/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę K. K. (dalej zwanej "Skarżącą") na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II Stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do rozpoznania odwołań od wyników egzaminu radcowskiego (dalej zwanej "Komisją II Stopnia") z [...] października 2017 r. (nr [...]) w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Skarżąca w 2017 r. przystąpiła do egzaminu radcowskiego przed Komisją Egzaminacyjną nr [...] do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w 2017 r. z siedzibą [...] (dalej zwanej "Komisją Egzaminacyjną"). Egzamin składał się z pięciu części. Część trzecia obejmowała zadanie z zakresu prawa gospodarczego, które polegało na sporządzeniu jako radca prawny świadczący pomoc na rzecz spółki z o.o. projektu umowy pożyczki między tą spółką (jako pożyczkodawcą) a dwiema osobami fizycznymi (jako biorącymi pożyczkę) będącymi przedsiębiorcami prowadzącymi wspólnie przedsiębiorstwo handlowe w ramach stosunku prawnego spółki cywilnej. Natomiast piąta część egzaminu obejmowała zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki, które polegało na przygotowaniu opinii prawnej, w której należało ocenić zachowanie radcy prawnego Anny Pięknej z punktu widzenia zasad wykonywania zawodu i zasad etyki radcowskiej, z uwzględnieniem interesu publicznego i wskazaniem przepisów, które zostały naruszone przez radcę prawnego oraz opisaniem, na czym polegało to naruszenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty