Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.874.2023.2.GG
Zwolnienie z opodatkowania przychodu w związku ze sfinansowaniem kosztów dokształcania pracownika przez pracodawcę.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania przychodu z tytułu dofinansowania przez pracodawcę kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych.
Uzupełnił go Pan pismem z 18 stycznia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
W dniu .... 2023 r. pracodawca ..... SA Oddział ..zawarł z Wnioskodawcą Umowę regulującą zasady odbywania nauki, na kierunku (...). W & 2 Umowy Pracodawca określił jakie świadczenia będą Wnioskodawcy przysługiwały, cytuję: „Pracodawca zobowiązuje się do udzielenia Pracownikowi, w czasie odbywania przez niego nauki w ramach ww. formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, następujących świadczeń: a) Płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania – po przedstawieniu zatwierdzonego przez instytucję kształcenia harmonogramu zajęć, b) Wykreślony c) Dofinansowania opłaty brutto za kształcenie w wysokości 100 %, tj. pokrycia ... PLN z kwoty ... PLN – po przedstawieniu prawidłowo wystawionej przez instytucję kształcenia faktury, lub potwierdzonej dokonanej płatności. Przed wystąpieniem o zwrot kosztów za kolejne semestry niezbędne jest udokumentowanie kontynuowania nauki. d) Zwrot kosztów dojazdu komunikacja publiczną, e) Zwrot kosztów noclegu”. Ponadto w & 5 pkt 1 Umowy zabezpiecza interes Pracodawcy (środki zainwestowane w podnoszenie moich kwalifikacji zawodowych), cytuję: „Pracownik jest zobowiązany do przepracowania u Pracodawcy 36 miesięcy, licząc od momentu zakończenia nauki”. Po podpisaniu Umowy z Pracodawcą, dokonał Wnioskodawca opłaty za pierwszy semestr w wysokości ... PLN. Pracodawca dokonując zwrotu tego kosztu, potrącił zaliczkę na podatek oraz składki ubezpieczeń, traktując to świadczenie jako przychód, pomimo faktu, że jest to podnoszenie kwalifikacji zawodowych, na co wprost wskazuje zapis w & 2 Umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty