Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.711.2023.3.JG
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 9 i 10 stycznia 2024 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 7 września 2008 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z wytwarzaniem technologii informatycznych i komputerowych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o współpracę ze spółką mającą siedzibę w Polsce (dalej: „Spółka”) świadczy usługi. W ramach umowy Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie.
Działalność Wnioskodawcy polega na realizowaniu usługi badawczo-informatycznej dotyczącej budowy i rozwoju (...). W ramach realizowanego projektu Wnioskodawca wytwarza nowe produkty oraz tworzy, modyfikuje i ulepsza procesy oraz usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej. Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów.
Wnioskodawca jest bezpośrednim członkiem zespołu programistów, w ramach którego czasem wykorzystuje lub ulepsza kod napisany przez kolegów z zespołu. Jednakże prace polegają na wytworzeniu nowego oprogramowania zmierzającego do poprawy procesów (...). Ewentualne modyfikacje i ulepszenia oprogramowania dotyczą oprogramowania wytworzonego przez Wnioskodawcę w trakcie realizacji projektu. Wnioskodawca samodzielnie tworzy i rozwija autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Co oznacza, że rozwój i ulepszanie oprogramowania odbywa się w ramach indywidualnej twórczości intelektualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty