Interpretacja indywidualna z dnia 15 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.596.2023.4.IZ
Uznanie, że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT, tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem fakt, że Znak towarowy stanie się przedmiotem Pana współwłasności w związku z rozwiązaniem Spółki lub wystąpieniem Pana ze Spółki jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie uznania, czy zdarzenie rozwiązania Spółki lub wystąpienia Pana ze Spółki oraz skutkujący tym samym fakt, że Znak towarowy nie będzie już przedmiotem wspólności łącznej wspólników Spółki, a stanie się przedmiotem Pana współwłasności w części ułamkowej nie wywoła skutków na gruncie podatku VAT tj. będzie pozostawać poza zakresem opodatkowania tym podatkiem.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 grudnia 2023 r..(wpływ 5 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W drodze spadkobrania uzyskał Pan wraz z siostrą, Panią E. I., współwłasność przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi m.in. prawo ochronne do zarejestrowanego przez spadkodawcę znaku towarowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1170 ze zm.) dalej „Znak towarowyʺ.
Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.) jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Spadkobiercy pozostają współwłaścicielami rzeczy i praw, które wchodzą w skład spadku do momentu dokonania działu spadku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty