11.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.982.2023.3.EC

Ulga badawczo-rozwojowej (B+R).

Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej (B+R) jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej kwalifikacji wynagrodzeń za urlopy wypoczynkowe oraz składek od tych należności do kosztów kwalifikowanych,
  • prawidłowe - w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 6 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej (B+R).

Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 21 grudnia 2023 r. (data wpływu 28 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 4 stycznia 2024 r. (data wpływu 4 stycznia 2024 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan pod firmą (…) NIP (…) działalność gospodarczą, która w przeważającym zakresie obejmuje obróbkę mechaniczną elementów metalowych, która zaklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) jest w grupowaniu PKD 25.62.Z. Nie prowadzi Pan działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, jak również nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego. Siedziba Pana znajduje się w Polsce, a Pan sam jest polskim rezydentem podatkowym - posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Posiadane przez Pana możliwości produkcyjne obejmują wykonywanie elementów metalowych niezbędnych do procesów produkcyjnych, głównie dla dwóch dużych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją chemiczną i spożywczą.

Charakterystyka prac rozwojowych: prowadzi Pan prace rozwojowe w zakresie produkcji elementów metalowych, tj. innowacyjnych elementów odbojowych, charakteryzujących się wysokim poziomem zabezpieczenia przed potknięciem pracownika firmy produkcyjnej. Elementy odbojowe wykonywane są głównie z elementów metalowych. Głównym założeniem prac badawczo rozwojowych jest realizacja zadania, polegająca na zminimalizowaniu elementów odstających odboju, w sposób innowacyjny - tzn. nie występujący wcześniej na rynku i będący własnym i twórczym Pana pomysłem. Tworzy Pan produkty przy zastosowaniu dostępnych materiałów i surowców. Prowadzone prace rozwojowe nad opracowaniem Produktów nie mają charakteru rutynowych i okresowych zmian prowadzanych do produktów, linii produktowych czy procesów wytwórczych. Każdy kolejny wprowadzany do sprzedaży Produkt jest inny od poprzedniego i zazwyczaj projektowany od podstaw zgodnie z potrzebami konkretnego klienta. Produkty realizowane przez Pana nie są więc oparte o projekty powtarzalne - każdy nowy Produkt tworzony jest według indywidualnego podejścia, tj. w praktyce opracowywany od podstaw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne