Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.470.2023.2.AJZ
Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i w ramach tej działalności zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
W 2022 r. Wnioskodawca zawarł umowę współpracy z polskim podmiotem (zwanym dalej Klientem), niepowiązanym z Wnioskodawcą. Umowa współpracy z Klientem trwa do dnia dzisiejszego.
W ramach zawartej umowy o świadczenie usług Wnioskodawca jest zobowiązany do profesjonalnego i skutecznego wspierania realizacji projektów informatycznych oraz świadczenia usług związanych z rozwojem i utrzymywaniem eksploatowanych systemów informatycznych, jak również usług konsultingowych i doradczych.
Zakres każdej usługi określany jest na podstawie indywidualnego zlecenia, które określa również termin wykonania usługi, czy też miejsce realizacji.
Z zawartej umowy wynika, że w przypadku, gdy w ramach wykonywanych usług powstanie dzieło, Wnioskodawca w ramach wynagrodzenia za wykonywanie usług przenosi wszelkie autorskie prawa majątkowe do wytworzonych dzieł, jak również ich wyodrębnianych części także w postaci nieukończonej.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług). Efekty samodzielnej działalności Wnioskodawcy są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w jego praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności wykonywane przez Wnioskodawcę nie mają charakteru rutynowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty