Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.642.2023.2.MM
Uznanie sprzedaży myjni samochodowej bez prawa własności gruntu za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz zastosowanie dla tej sprzedaży zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 30 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania sprzedaży myjni samochodowej bez prawa własności gruntu za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz zastosowania dla tej sprzedaży zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 grudnia 2023 r. (wpływ 15 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 1 października 2010 r. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. Działalność prowadzona jest w zakresie usług reklamowych i usługowego mycia samochodów (myjnia samochodowa). Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem (w udziale 1/2) działki ewidencyjnej nr 1. Pozostały udział 1/2 w ww. działce należy do syna Wnioskodawczyni. Ponadto Wnioskodawczyni jest właścicielem działek nr 2 i 3. Wszystkie te działki nie zostały nigdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.
W czerwcu 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała decyzję Prezydenta Miasta zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę myjni samochodowej 4 stanowiskowej samoobsługowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działkach nr 1, 3 i 2.
W styczniu 2014 r. Wnioskodawczyni dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru - tj. myjni samochodowej 4 stanowiskowej samoobsługowej (kategoria XVII) od podmiotu z Niemiec. Towar ten wraz z tzw. kontenerem (budowlą) został przywieziony na lawecie z terytorium Niemiec, a całość została posadowiona zgodnie z pozwoleniem na budowę na działkach nr 1, 2 i 3. Kontener został osadzony przez dźwig w przygotowanym do tego miejscu. Wnioskodawczyni zgodnie z przepisami wykazała VAT należny od transakcji WNT, a jednocześnie odliczyła VAT naliczony, gdyż nabyty towar miał służyć do wykonywania przez nią czynności opodatkowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty