Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.505.2023.2.EK
Skutki podatkowe związane z udzielaniem pożyczek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:
-pytania oznaczonego we wniosku nr 1 –jest nieprawidłowe,
-pytań oznaczonych we wniosku nr 3-8 – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z udzielaniem pożyczek. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 grudnia 2023 r. (wpływ 1 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 8 grudnia 2023 r. (wpływ 8 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:
·„A” Sp. z o.o.
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
·„B” Sp. z o.o.
Opis stanu faktycznego
„A” Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „A”) jest spółką kapitałową zarejestrowaną w Polsce, polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Jednocześnie Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Głównym PKD Spółki wskazanym w KRS jest 70.10.Z, tj. Działalność firm centralnych (Head Offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych.
Spółka jest Spółką Dominującą w Grupie Kapitałowej „C” Sp. z o.o. (dalej zwana: Grupa).
„B” Sp. z o.o. jest spółką zależną od „A” (dalej: „Spółka zainteresowana”).
Spółka zainteresowana rozwija działalność polegającą na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.
Posiadając nadwyżki środków pieniężnych „A” udziela i będzie udzielać pożyczek innym podmiotom z Grupy (w tym Spółce zainteresowanej). Umowy pożyczki zawierane przez Spółkę, jako pożyczkodawcę są/będą zawierane na następujących zasadach: umowy pożyczek zawierane są na okres powyżej jednego roku, wypłata środków tytułem pożyczki (uruchomienie pożyczki) następuje w jednej lub kilku transzach, umowy nie przewidują następujących po sobie terminów płatności i rozliczeń, spłata pożyczki nastąpi jednorazowo w całości (w jednej racie) w terminie ustalonym w umowie (co do daty) wraz z wszelkimi należnymi odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty