15.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.763.2023.1.IR

Sposób wyliczenia podatku zapłaconego za granicą do odliczenia za granicą.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

- prawidłowe w odniesieniu do sposobu wyliczenia kwoty zryczałtowanego podatku od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 4, tj. sposobu przeliczania na PLN i sposobuzaokrąglania kwot;

- prawidłowe w odniesieniu do sposobu wyliczenia kwoty podatku zapłaconego za granicą, tj. sposobu przeliczania na PLN i sposobu zaokrąglania kwot;

- nieprawidłowe w odniesieniu do sposobu wyliczenia kwoty podatku zapłaconego za granicą do odliczenia od podatku płaconego w Polsce, tj. sposobu ustalania wartości do przeniesienia do poz. 46 zeznania PIT-38.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o PIT i zamierza nabywać akcje emitowane przez zagraniczne spółki notowane zarówno na giełdach zagranicznych, jak i na polskiej giełdzie papierów wartościowych – GPW (dalej: „GPW”) za pośrednictwem platformy transakcyjnej domu maklerskiego prowadzącego działalność na rynku … oraz na rynku giełdowym (dalej: „Spółka”). Obrót papierami wartościowymi nie jest przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Akcje, które Wnioskodawca zamierza nabywać, emitowane przez zagraniczne spółki, uprawniają do otrzymywania dywidend z tytułu posiadania tych papierów wartościowych (dalej jako: „Dywidendy zagraniczne”).

Akcje spółek zagranicznych notowanych na giełdach zagranicznych zdeponowane są na rachunku zbiorczym prowadzonym przez depozytariusza Spółki. Lokalny depozytariusz najczęściej w momencie wypłaty dywidendy potrąca z kwoty brutto Dywidendy zagranicznej podatek u źródła według najwyższej stawki obowiązującej w danym kraju. Możliwe są również sytuacje, w których podatek nie zostaje pobrany w ogóle, co wynika z lokalnych przepisów, lub obliczony za granicą podatek dotyczy tylko części wypłaconej dywidendy, ze względu na odrębną klasyfikację prawną takiej wypłaty w kraju spółki wypłacającej dywidendę. Niezależnie jednak, czy Dywidenda zagraniczna zostanie opodatkowana podatkiem wg przepisów lokalnych obowiązujących w kraju, w którym siedzibę ma spółka wypłacająca dywidendę, czy też taki podatek nie zostanie pobrany, Wnioskodawca jako inwestor ma obowiązek opodatkować taką Dywidendę zagraniczną w Polsce 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Może On jednocześnie odliczyć od podatku płaconego w Polsce podatek pobrany za granicą z uwzględnieniem limitów i ograniczeń przewidzianych przepisami prawa podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne