Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.617.2023.2.MC
Brak opodatkowania sprzedaży użytkowania wieczystego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz obecnego użytkownika wieczystego.
Uzupełnili go Państwo pismami z 11 grudnia 2023 r. (wpływ 11 grudnia 2023 r.) oraz z 14 grudnia 2023 r. (wpływ 14 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W związku z wejściem w życie, ustawy wprowadzającej nowe zasady wykupu prawa użytkowania wieczystego (tj. w świetle ustawy z dnia 26 maja 2023 roku) do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek o wykup tego prawa na własność. Osoba wnioskująca o wykup jest użytkownikiem wieczystym gruntu za co płaci od wielu lat opłaty roczne do Skarbu Państwa. Prawo użytkowania wieczystego zostało ustanowione przed kwietniem 2004 roku. Opłaty te nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Obecne brzmienie ustawy nakazuje sprzedać użytkownikowi wieczystemu grunt oddany jemu do tej pory w użytkowanie wieczyste za cenę wynikającą z obliczeń dokonanych zgodnie z treścią ustawy. Wnioskodawca pozostaje użytkownikiem gruntu od chwili jego nabycia i sprawuje cały czas władztwo tą rzeczą. Ma prawo do obrotu nieruchomością, obciążania jej i zastawiania – tak jak właściciel.
Za nabycie prawa użytkowania wieczystego posiadacz zapłacił kwotę stanowiącą cenę ustaloną w chwili nabycia między stronami. Obecnie Skarb Państwa w drodze cytowanej ustawy z dnia 26 maja 2023 roku sprzeda użytkowanie wieczyste, ale nie wpłynie to na władztwo do rzeczy, które użytkownik już uzyskał znacznie wcześniej. „Sprzedaż” jest właściwie w istocie przekształceniem tego prawa w prawo własności za odpłatnością na rzecz Skarbu Państwa. Ustawa nakazuje, aby strony zawarły akt notarialny umowy sprzedaży, a więc zostanie w nim podana cena zbycia i zasady jej płatności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty