Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.511.2023.2.JŚ
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przekazania wspólnikowi na jego cele prywatne samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności przekazania wspólnikowi na jego cele prywatne samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką jawną składającą się z dwóch wspólników spokrewnionych w linii bocznej w drugim stopniu – rodzeństwo. Spółka oraz jej wspólnicy są rezydentami polskimi. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jeden wspólnik posiada prawo do udziału w zyskach w wysokości 60%, a drugi 40%.
Spółka zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe, umowę leasingu samochodu osobowego dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochód jest przedmiotem leasingu operacyjnego. Czynsze leasingowe są księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto. Dokonywane są całkowite odliczenia podatku VAT od czynszów leasingowych, zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Zgodnie z treścią umowy leasingowej, po jej zakończeniu przysługuje Spółce prawo do wykupu przedmiotu leasingu.
Przez pojęcie wykupu rozumie się prawo do nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia wynika z umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu zostanie zakończona w listopadzie roku bieżącego.
Spółka chce wykupić przedmiot leasingu (samochód) bez zamiaru wykorzystywania go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jedynie z zamiarem przeznaczenia samochodu na cele osobiste, prywatne jednego wspólnika Spółki jawnej, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty