Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.251.2023.4.RD
Uznania opisanych świadczeń za usługi telekomunikacyjne, ustalenia miejsca świadczenia i opodatkowania dokonywanych świadczeń związanych z kartami eSIM oraz wykazywania w deklaracji podatkowej.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek za pośrednictwem platformy ePUAP z 6 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania opisanych świadczeń za usługi telekomunikacyjne, ustalenia miejsca świadczenia i opodatkowania dokonywanych świadczeń związanych z kartami eSIM oraz wykazywania w deklaracji podatkowej. Uzupełnili go Państwo pismem z 4 lipca 2023 r. złożonym za pośrednictwem platformy ePUAP, będącym odpowiedzią na wezwanie z 29 czerwca 2023 r. ora uzupełnili go Państwo pismem z 26 września 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP będącym odpowiedzią na wezwanie z 18 września 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością („Wnioskodawca” lub „Spółka”) podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (Spółka przed dniem złożenia wniosku złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R).
Działalność Spółki będzie polegała na odsprzedaży kart eSIM („karta eSIM”), tj. Spółka będzie sprzedawała karty eSIM, które zakupi od dystrybutora - podmiotu z siedzibą w kraju trzecim, tj. poza UE („Dystrybutor”). Wynagrodzeniem Spółki będzie prowizja w postaci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży karty eSIM klientowi, a ceną zakupu takiej Karty eSIM od Dystrybutora.
Karta eSIM to wirtualna karta SIM, którą użytkownik (klient) będzie otrzymywał drogą elektroniczną. Karta eSIM nie ma formy fizycznej karty SIM, jest instalowana elektronicznie na urządzeniu typu smartfon, smartwatch czy tablet, pod warunkiem że urządzenia te obsługują technologię eSIM. Do karty eSIM nie będzie przypisany numer telefonu; Karta eSIM będzie natomiast umożliwiała dostęp do sieci Internet w określonym obszarze geograficznym, w ramach wykupionego przez klienta pakietu danych. Przykładowo, Spółka będzie sprzedawała karty eSIM umożliwiające dostęp do sieci Internet na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady czy na terenie krajów Unii Europejskiej. Klientami Spółki będą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące podatnikami VAT jak i podmioty będące podatnikami VAT w rozumieniu art. 28a Ustawy VAT. Klienci mogą mieć miejsce zamieszkania / siedzibę / miejsce zarządu (i) w Polsce, (ii) w innych krajach UE lub (iii) w krajach trzecich. Ani Spółka ani Dystrybutor nie będą świadczyć usług dostępu do sieci Internet, tj. usługi dostępu do sieci Internet będą świadczone bezpośrednio przez wybranych operatorów działających na terytorium danego kraju. Spółka będzie jedynie umożliwiać swoim klientom korzystanie z tych usług poprzez sprzedaż kart eSIM, które nabywać będzie od Dystrybutora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty