Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.524.2023.1.HW
Prawo do pełnego odliczenia podatku naliczanego w związku z zakupem pojazdów samochodowych oddawanych w najem lub dzierżawę; obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy oraz zgłoszeń informacji właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 2 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem pojazdów samochodowych oddawanych w najem lub dzierżawę; obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy oraz zgłoszeń informacji właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, o których mowa w przepisie art. 86a ust. 12 ustawy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka (…) z siedzibą w (…) (zwana dalej także: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) zamierza rozszerzyć dotąd prowadzoną działalność gospodarczą w ten sposób, że rozpocznie oferowanie na rynku najem lub dzierżawę pojazdów mechanicznych. W tym celu Spółka dokona zmiany w KRS swojego przedmiotu działalności poprzez przyjęcie, że jest nim także sprzedaż hurtowa i detaliczna pojazdów samochodowych (45.11.Z) oraz wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (77.11.Z).
Przechodząc do szczegółu. Nowe przedsięwzięcie w zakresie najmu oraz dzierżawy pojazdów mechanicznych Spółka zamierza realizować w następujący sposób.
Spółka będzie oddawała w najem lub dzierżawę jedynie pojazdy samochodowe zdefiniowane w przepisie art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, a więc będą to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przy czym nie będą to pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą. Co prawda, Spółka dotąd prowadziła operacyjną działalność w ograniczonym zakresie, niemniej zakłada możliwość pozyskania klientów dla najmu lub dzierżawy pojazdów spośród klientów współpracujących z firmami, z którymi Spółka tworzy grupę kapitałową oraz spośród samych tych firm, jak również spośród innych podmiotów gospodarczych lub osób prywatnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty