Interpretacja indywidualna z dnia 11 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.532.2023.2.JM
Zwolnienie/brak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług. Moment zaewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej otrzymanych płatności za usługi.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia/braku zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej otrzymanych płatności za usługi najmu krótkoterminowego i nieprawidłowe w części dotyczącejmomentu zaewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej otrzymanych płatności za usługi najmu krótkoterminowego.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 29 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia/braku zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej otrzymanych płatności za usługi najmu krótkoterminowego oraz momentu zaewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej otrzymanych płatności za usługi najmu krótkoterminowego. Uzupełniła go Pani pismem z 31 sierpnia 2023 r. (wpływ 31 sierpnia 2023 r.), a w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 listopada 2023 r. (wpływ 6 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani działalność polegającą na wynajmie krótkoterminowym (PKD 55.20.Z). Nie jest Pani VAT-owcem ze względu na przychód poniżej 200.000 zł. Klienci dokonują rezerwacji noclegu poprzez X lub kontakt telefoniczny/mailowy. W przypadku X, płatność za pobyt otrzymuje Pani przelewem od X za rezerwacje, które skończyły się w tygodniu poprzedzającym przelew. Jest to suma rezerwacji potrącona o prowizję dla X. Do każdego przelewu od X jest specyfikacja rezerwacji, na której są podane dane gościa, termin rezerwacji (od, do), kwota zapłacona przez klienta i pobrana prowizja. W przypadku rezerwacji telefonicznej/mailowej, goście wpłacają zadatek przelewem, a następnie w trakcie pobytu płacą najczęściej gotówką, ale również bywa, że przelewem lub Y. Prawie wszyscy klienci to osoby fizyczne, sporadycznie zdarza się firma, wtedy wystawiana jest faktura bez Vat. Od 01.09.2023 planuje Pani rozpocząć użytkowanie kasy fiskalnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty