Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.507.2023.5.AWY
Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych przenoszonych nieodpłatnie do fundacji rodzinnej za przedsiębiorstwo i w rezultacie wyłączenie tej czynności z opodatkowania podatkiem VAT oraz brak obowiązku dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych przenoszonych do fundacji rodzinnej za przedsiębiorstwo i w rezultacie wyłączenia tej czynności z opodatkowania podatkiem VAT oraz braku obowiązku dokonania korekty, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 20 listopada 2023 r. (wpływ 22 listopada 2023 r.) oraz pismem z 4 grudnia 2023 r. (wpływ 6 grudnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców, pozostając przy tym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług jako osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność usystematyzowana kodem 68.20.Z PKD tj. „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi”.
Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przeprowadził cały proces inwestycyjny, polegający na wybudowaniu albo odremontowaniu nabytej nieruchomości, następnie zawarciu umowy z wynajmującymi, z czego są to w dużej mierze podmioty sieciowe np. branży spożywczej oraz drogerie. Aktualnie Wnioskodawca dysponuje 6 (sześcioma) nieruchomościami (użytkowanie wieczyste), z których część jest wynajmowana na rzecz podmiotów sieciowych oraz jest w trakcie jednego procesu inwestycyjnego, związanego z wybudowaniem nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty