07.12.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.457.2023.1.JO

Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 października2023 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 8 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego budynkiem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego:

Spółka zakupiła w 1999 r. udział w prawie użytkowania wieczystego i budynku stanowiącym odrębny od gruntu przedmiot własności. Sprzedaż była zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 111 poz. 722 z 1997 r.). Nieruchomość jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej.

W okresie od daty zakupu do roku 2004 Spółka poniosła wydatki na ulepszenie budynku, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wydatki te nie przekroczyły 30% wartości początkowej obiektu.

Od roku 2004 budynek jest wynajmowany przez Spółkę podmiotom, które prowadzą w nim działalność gospodarczą. Wynajmująca Spółka wyraziła zgodę by najemca budynku przeprowadził prace remontowo-adaptacyjne, dostosowujące przedmiot najmu do jego potrzeb. Najemca zgodnie z umową najmu jest zobowiązany usunąć te zmiany w dniu zakończenia obowiązywania umowy. Najemca wymienił też okna w budynku. Spółka nie poniosła więc żadnych wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do których miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ewentualne wydatki w tym zakresie poniósł najemca, ale – zgodnie z zapisami umowy najmu łączącej Spółkę z najemcą, nastąpiło to na jego własny koszt i ryzyko, bez prawa domagania się zapłaty czy zwrotu poniesionych kosztów od Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne