Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.620.2023.1.MBN
Prawo do częściowego odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego z faktur dotyczących wod-kan i związanych z gospodarką wodno-ściekową prowadzoną przez zakład budżetowy przy zastosowaniu prewspółczynnika obliczonego wg metody ilościowej na podstawie art. 86 ust. 2b i 2h ustawy. Również za okresy poprzednie w latach 2019-2023 poprzez złożenie korekt deklaracji VAT-7, jednak bez konieczności dokonywania korekt poszczególnych okresów rozliczeniowych, w których pierwotnie ujęto dany wydatek, a odpowiednio w rozliczeniu za styczeń 2020 r., styczeń 2021 r., styczeń 2022 r., styczeń 2023 r. i styczeń 2024 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 października 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych dotyczących budowy i przebudowy oczyszczalni ścieków oraz modernizacji i rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz wydatków związanych z gospodarką wodno-ściekową przy zastosowaniu prewspółczynnika obliczonego wg metody ilościowej,
-możliwości zastosowania prewspółczynnika obliczonego wg metody ilościowej do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją zadań inwestycyjnych dotyczących budowy i przebudowy oczyszczalni ścieków oraz modernizacji i rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz wydatków związanych z gospodarką wodno-ściekową za lata 2019-2023 poprzez korekty deklaracji VAT-7.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Gmina (...) jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada własny numer NIP i rozlicza się na zasadach ogólnych. Posiada osobowość prawną oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Zadania własne realizuje samodzielnie lub poprzez gminne jednostki organizacyjne (jednostki budżetowe oraz zakład budżetowy), które zostały objęte centralizacją i wraz z Gminą dokonują rozliczenia podatku VAT w sposób skonsolidowany. Jednostki organizacyjne nie stanowią odrębnych od Gminy podatników VAT. Gmina występuje jako jeden podatnik, składając deklarację VAT-7 i traktuje wewnętrzne rozliczenia pomiędzy nią oraz jednostkami i zakładem oraz pomiędzy samymi jednostkami jako zdarzenia niepodlegające ustawie o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty