Artykuł w trakcie aktualizacji
11.12.2023 Ubezpieczenia

Po wyroku TSUE ZUS może jednostronnie wycofywać zaświadczenia A1

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) z 16 listopada 2023 r. (C-422/22) ZUS może z urzędu wycofać wydane zaświadczenie A1, jeśli uzna, że jest ono błędne. ZUS nie musi w tym zakresie konsultować się z instytucją ubezpieczeniową innego państwa.

W określonych sytuacjach właściwa instytucja ubezpieczeniowa może wycofać wydane przez siebie zaświadczenie A1 – m.in. na wniosek instytucji drugiego państwa, która zakwestionowała ważność takiego dokumentu lub prawdziwość zawartych w nim informacji. Wymaga to uprzedniego uzgodnienia przez instytucje obu państw. Inaczej będzie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w dokumencie A1 przez instytucję, która go wydała, we własnym zakresie. Instytucja ta może samodzielnie wycofać z urzędu zaświadczenie A1 bez potrzeby uprzedniej konsultacji z inną instytucją, co potwierdza wyrok TSUE.

 

Ustalanie właściwego ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń

Osoby wyjeżdżające do innego państwa członkowskiego UE/EOG w celu podjęcia pracy zarobkowej podlegają co do zasady w zakresie zabezpieczenia społecznego ustawodawstwu państwa, w którym jest wykonywana praca lub działalność (praca na własny rachunek). Jest to tzw. zasada miejsca wykonywania pracy. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne