Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.528.2023.1.AW
Czy środki pieniężne wniesione przez fundatora do Fundacji w celu pokrycia funduszu założycielskiego oraz w wyniku dokonanych w późniejszym okresie darowizn na rzecz Fundacji, objęte są dyspozycją art. 24q ust. 3 Ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy w przypadku rozwiązania Fundacji i przekazania fundatorowi środków pieniężnych zgromadzonych jako mienie Fundacji, tak ustalony przychód będzie mógł zostać pomniejszony o wartość podatkową tego mienia określoną na podstawie art. 24q ust. 4 i 5 Ustawy CIT
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych rozwiązania Fundacji Rodzinnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, rezydentem podatkowym Polski, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od osiąganych na terytorium Polski dochodów. Jednocześnie Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zajmującą się głównie obrotem nieruchomościami. Działalność Wnioskodawcy ma charakter deweloperski – inwestuje on w nowe projekty, polegające na budowaniu nowych nieruchomości w celach wynajmu lub dalszej odsprzedaży.
Wnioskodawca rozważa powołanie Fundacji Rodzinnej (dalej: „Fundacja”), o której mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 2023 r., o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326, dalej: „UFR”). W strukturze Fundacji, Wnioskodawca planuje być jedynym fundatorem, który jednocześnie będzie również beneficjentem Fundacji. Na pokrycie funduszu założycielskiego, zgodnie z art. 17 UOF, Fundator chce wnieść mienie w postaci środków pieniężnych, których wartość będzie wynosić nie mniej niż 100 000 zł. Jednym z założeń jest, że statut Fundacji ma przyznawać prawo do mienia Fundacji, po jej rozwiązaniu, beneficjentowi będącemu jednocześnie fundatorem (Wnioskodawca).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty