Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.661.2023.1.MM
Opodatkowanie przychodu z tytułu wypłaty warunkowej części wynagrodzenia za zbyte przez spółkę przedsiębiorstwo (earn out).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 14 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 14 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka cywilna (dalej: „Sprzedający” lub „Spółka”) prowadziła działalność gospodarczą.
Wspólnikami Sprzedającego są: Udziałowiec 1 – Wnioskodawca (…), wspólnik spółki cywilnej zlikwidowanej 31 sierpnia 2022 roku, przy czym zakończenie działalności nastąpiło 5 września 2022 roku (skreślenie z rejestru REGON), jak również przyszły wspólnik nowo zawiązanej spółki, w terminie nieokreślonym, traktowanym jako zdarzenie przyszłe.
Udziałowiec 2 to (…), wspólnik spółki cywilnej zlikwidowanej 31 sierpnia 2022 roku, przy czym zakończenie działalności nastąpiło 5 września 2022 roku (skreślenie z rejestru REGON), jak również przyszły wspólnik nowo zawiązanej spółki, w terminie nieokreślonym, traktowanym jako zdarzenie przyszłe.
W obu spółkach cywilnych (zlikwidowanej i nowo zawiązanej) występuje tożsamość podmiotowa, a wszyscy Udziałowcy mają nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP, w myśl art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o PIT.
Spółka zawarła z Nabywcą (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) umowę sprzedaży (dalej jako: „Umowa”) zespołu składników majątkowych, niemajątkowych, obejmujących w szczególności aktywa, logo, prawa z umów zobowiązaniowych, bazy klientów, które stanowią funkcjonalną część przedsiębiorstwa Sprzedającego w znaczeniu art. 55(1) polskiego Kodeksu Cywilnego (dalej jako: „Przedsiębiorstwo”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty