Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.690.2023.2.KP
Obowiązki płatnika w związku ze zwrotem kosztów używania przez zleceniobiorcę prywatnego samochodu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca – (…) z siedzibą we W. zajmuje się przede wszystkim pozostałą finansową działalnością usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64, 99, Z). Zarówno spółka, jak jej komplementariusze i komandytariusz są polskimi rezydentami podatkowymi. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy zlecenia osoby fizyczne, które są odpowiedzialne za zadania takie jak wizyty pod adresami wskazanymi przez Wnioskodawcę oraz sporządzanie dokumentacji zdjęciowej z przeprowadzonych wizyt pod adresami wskazanymi przez Wnioskodawcę. Za realizację umówionych zadań Zleceniobiorcy otrzymują ustalone wynagrodzenie. Zadania zlecone Zleceniobiorcy realizują z wykorzystaniem prywatnych pojazdów Zleceniobiorców w jazdach pozamiejscowych na terenie kraju.
W związku z wykorzystywaniem prywatnego pojazdu, oprócz wynagrodzenia Wnioskodawca wypłaca również, w kwocie i na zasadach ustalonych w umowie, zwrot kosztów użytkowania pojazdów prywatnych zleceniobiorców zgodny z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 22 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, w kwocie 1,15 zł za 1 kilometr przebiegu pojazdu z silnikiem powyżej 900 cm3 (dalej nazywany Kilometrówką).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty