Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.432.2023.1.MM
1. Czy brytyjski podatek od wartości dodanej, który zawarty jest w cenie towarów zbywanych przez Spółkę stanowi przychód w polskim podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy brytyjski podatek od wartości dodanej, stanowiący dla Spółki podatek należny (do zapłaty do organu w Wielkiej Brytanii) może być uwzględniony w kosztach podatkowych Spółki?
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości uznania brytyjskiego podatku od wartości dodanej:
- zawartego w cenie towarów zbywanych przez Spółkę za przychód podatkowy - jest nieprawidłowe ;
- stanowiącego dla Spółki podatek należny za koszt podatkowy - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy :
1. Brytyjski podatek od wartości dodanej, który zawarty jest w cenie towarów zbywanych przez Spółkę stanowi przychód w polskim podatku dochodowym od osób prawnych.
2. Brytyjski podatek od wartości dodanej, stanowiący dla Spółki podatek należny (do zapłaty do organu w Wielkiej Brytanii) może być uwzględniony w kosztach podatkowych Spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) z siedzibą w X prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz sprzedaży mebli. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, wykonuje czynności z prawem do odliczenia podatku naliczonego i dokonuje miesięcznego rozliczenia w podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje nietransakcyjnego przemieszczenia towarów na terytorium Wielkiej Brytanii (w innej części niż Irlandia Północna), gdzie towary są składowane w magazynie. W trakcie składowania towarów na terytorium Wielkiej Brytanii towary pozostają własnością Spółki i to ona dysponuje nimi jak właściciel. Magazynowaniem, pakowaniem, transportem towarów zajmuje się operator logistyczny prowadzący centrum logistyczne, od którego Spółka nabywa usługi w tym zakresie. Spółka nie zatrudnia i nie planuje zatrudniać na terytorium Wielkiej Brytanii pracowników, tworzyć stałych struktur w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, tj. posiadać stałego miejsca prowadzenia działalności w znaczeniu, w jakim pojęcie takie funkcjonuje na gruncie podatku od towarów i usług. Towary magazynowane, pakowane i transportowane na zlecenie Spółki przez operatora logistycznego są zbywane przez Spółkę na rzecz nabywców z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Jersey oraz Guernsey. W związku z tym Spółka dokonała w Wielkiej Brytanii rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej i opodatkowuje taką sprzedaż brytyjskim podatkiem od wartości dodanej, dokonując w tym zakresie rozliczeń z brytyjskim organem podatkowym. Spółka nie prowadzi działalności poprzez zagraniczny zakład na terytorium Wielkiej Brytanii ani innego państwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty