Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.464.2023.1.MM
Czy w przypadku rezygnacji Wnioskodawcy z opodatkowania Estońskim CIT, Wnioskodawca zobowiązany będzie do opodatkowania Zysku przekazanego na kapitał zapasowy dopiero w chwili jego faktycznego rozdysponowania, tj. przeznaczenia do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym w postaci wypłaty wspólnikom dywidendy?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z tego samego dnia, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przypadku rezygnacji Wnioskodawcy z opodatkowania Estońskim CIT, Spółka zobowiązany będzie do opodatkowania zysku przekazanego na kapitał zapasowy dopiero w chwili jego faktycznego rozdysponowania, tj. przeznaczenia do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym w postaci wypłaty wspólnikom dywidendy.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski, tj. podatnikiem podatku dochodowego w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. z późn. zm., dalej jako: „ustawa o CIT”). Spółka spełnia warunki uprawniające do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako: „Estoński CIT”, „Ryczałt”), tj. nie znajdują wobec Spółki zastosowania okoliczności wyłączające opodatkowanie Estońskim CIT wskazane w art. 28k ust. 1 ustawy o CIT. W związku z tym, Spółka planuje, począwszy od 1 stycznia 2024 r. rozpocząć opodatkowanie Ryczałtem. Spółka zakłada, że w ramach opodatkowania Estońskim CIT, część zysku wypracowanego w trakcie okresu korzystania z opodatkowania w formie Ryczałtu zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki, na podstawie uchwały wspólników Spółki (dalej: „Zysk przekazany na kapitał zapasowy”). Tym samym część zysku wypracowanego w okresie opodatkowania Ryczałtem nie zostanie faktycznie rozdysponowywana do wspólników Spółki i pozostanie w Spółce celem dalszych reinwestycji prowadzonych przez Spółkę. Po wyborze opodatkowania Ryczałtem, Spółka będzie posiadała ewidencję rachunkową, która pozwoli jej zidentyfikować zasady opodatkowania obowiązujące w okresie, z którego pochodzi zatrzymany w Spółce zysk na kapitale zapasowym. Spółka nie wyklucza, że po upływie 4-letniego okresu zakończy opodatkowanie Estońskim CIT i wróci do rozliczeń na zasadach ogólnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty