27.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.343.2023.4.MJ

Opodatkowanie kwot otrzymywanych na pokrycie kosztów wysyłki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 11 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od (...) Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w zakresie wytwarzania kolekcjonerskich miniaturowych mebli. Od początku działalności Wnioskodawca korzysta z portalu sprzedażowego (...). Sprzedaż opiera się prawie wyłącznie na tym portalu. Pojedyncze sprzedaże występują poprzez własną stronę internetową. Sprzedaż w 99,5% jest sprzedażą zagraniczną. W większości to sprzedaż do (...). W każdej ofercie na (...) oraz na swojej stronie w regulaminie sklepu Wnioskodawca posiada adnotacje, że kupujący udziela mu pełnomocnictwa na wysłanie w jego imieniu zakupionego towaru i opłacenie wysyłki. Od dnia rozpoczęcia działalności Wnioskodawca kwotę otrzymaną na pokrycie opłacenia przesyłki uznaje jako przychód i odprowadza od tego podatek. Często koszt wysyłki jest to 50% przychodu Wnioskodawcy z jednej sprzedaży. Oczywiście nie zawsze. Koszt wysyłki jest ruchomy i zależy od wagi i wielkości przesyłki. Każda kwota pobrana na poczet wysyłki jest pokazana w odrębnej pozycji na każdej fakturze. Sklep prowadzony na (...) jest w euro. Kwota pobierana na wysyłkę jest w tej sytuacji również w euro. Zwykle koszt pobrany na wysyłkę nie jest dokładnie tym samym, jaki jest opłacany przewoźnikowi. Często jest to kwota mniejsza lub większa. Wpływa na to kilka rzeczy. Jedną z nich są różnice kursowe. Kurs euro zmienia się bardzo często. Wnioskodawca nie jest w stanie tak często zmieniać kosztów pobieranych na poczet przesyłek. Druga rzecz to dokładne określenie końcowej wagi paczki. Przedmioty wykonywane przez Wnioskodawcę, to produkty rękodzielnicze. Ze względu na brak miejsca na magazynowanie, Wnioskodawca produkty wykonuje po złożonym zamówieniu przez kupującego. Wnioskodawca ma określony termin na wysyłkę 21 dni. Ten sam przedmiot wykonany z tych samych materiałów, może różnić się wagowo, ze względu na przykład, na wykorzystanie drewna z innej partii. Wystarczy niewielka różnica wagowa jakiegoś materiału i zdarza się sytuacja, że towar w kategorii wysyłkowej powyżej 500g, zmieści się w niższym przedziale mając 499 g. Tym samym Wnioskodawca pobierze wyższą kwotę za wysyłkę, ostatecznie płacąc mniej. Oczywiście sytuacja może być odwrotna, wtedy Wnioskodawca pobierze za mało i na swój koszt dopłaci do wysyłki. Wliczając od samego początku koszt wysyłki do przychodu, Wnioskodawca przekroczył minimalnie za rok 2022 próg upoważniający do korzystania z małego ZUSU na rok 2023. Przekroczona kwota była niewielka. Ten rok z opłacaniem dużego ZUSU jest rokiem, który stawia pod wielkim znakiem zapytania dalsze losy działalności Wnioskodawcy. Jest to kwota ogromna i bardzo obciążająca rodzinny budżet. Wnioskodawca obawia się, że sytuacja się powtórzy i po raz kolejny przekroczy nieznacznie próg uprawniający do skorzystania z małego ZUSU.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne