Interpretacja indywidualna z dnia 28 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.694.2023.2.IO
Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dotyczących zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu pn. (…).
Uzupełnili go Państwo pismem z 25 września 2023 r. (data wpływu do Organu 13 października 2023 r.) oraz pismem z 27 listopada 2023 r. (data wpływu do Organu 27 listopada 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Gmina (…) działa w oparciu o ustawę z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023r., poz. 40 z późn. zm.). Gmina (…) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT). Gmina wykonuje głównie zadania nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Większość tych zadań jest realizowana przez Gminę w ramach reżimu publicznoprawnego. Niemniej jednak wybrane czynności Gmina wykonuje na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych i traktuje je jako podlegające regulacjom ustawy o VAT.
Centralizacja rozliczeń podatku od towarów i usług w Gminie (…) i jej jednostkach organizacyjnych nastąpiła z dniem 1 stycznia 2017 r.
Gmina (…) realizuje projekt pn. (…) w ramach (…).
Przedmiotem projektu jest wykonanie prac remontowych w 20 lokalach mieszkalnych w (…) w celu udzielenia wsparcia uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekli przed konfliktem zbrojnym, poprzez zwiększenie dostępnych dla nich mieszkań. Zgodnie z założeniami przygotowane mieszkania będą przeznaczone dla obywateli Ukrainy, a w przypadku zakończenia pełnienia tej funkcji będą wykorzystywane jako mieszkania socjalne. Udostępnienie mieszkań uchodźcom z Ukrainy odbywać się będzie na podstawie umowy najmu. Użytkujący przedmiotowe lokale będą ponosić koszty związane z opłatą czynszową oraz za zużyciem mediów, np. woda, prąd, gaz, ścieki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty