Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.452.2023.3.AS
Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od faktur związanych z eksploatacją samochodu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od faktur związanych z eksploatacją samochodu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan działalność gospodarczą określoną PKD 43.32.Z – zakładanie stolarki budowlanej. W maju 2019 r. zakupił Pan do firmy samochód (…) określony w dowodzie rejestracyjnym jako ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 1386 kg. Samochód posiada jeden rząd siedzeń i kabina kierowcy od części ładunkowej oddzielona jest „ścianą” – przegrodą fabryczną oraz nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielone elementy pojazdu (art. 86a ust. 9 pkt 1 i pkt 2 ustawy o VAT) i jednocześnie nadmienia Pan, że pojazd używany jest tylko i wyłącznie do celów prowadzonej działalności (do przewożenia dużych ładunków).
Pana pytanie dotyczy odliczenia 100% podatku VAT od faktur związanych z eksploatacją samochodu. Podkreśla Pan, że pojazd przez cały czas jest wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych.
Fiskus zakwestionował odliczenie 100% VAT od faktur na zakup paliwa, tłumacząc, że jest ono uzależnione od uzyskania zaświadczenia i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Skoro nie dopełnił Pan tych formalności, to do tego czasu przysługiwało Panu prawo do odliczenia tylko 50% VAT.
Pan jednak nie zgadza się z tak rygorystycznym podejściem. Według Pana, uzyskanie dodatkowych dokumentów wymienionych w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań) ma charakter wtórny dla prawa skorzystania z możliwości odliczenia podatku naliczonego. Warunkiem pełnego odliczenia VAT jest bowiem posiadanie przez pojazd określonych cech konstrukcyjnych. Jest to kryterium obiektywne, a badanie techniczne to jedynie wymóg formalny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty