Interpretacja indywidualna z dnia 23 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.438.2023.2.EJ
Czy dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę w związku z transakcją zbycia udziałów B może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 24o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy dochód osiągnięty przez Wnioskodawcę w związku z transakcją zbycia udziałów B może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 24o ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu od 1 stycznia 2023 r.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 listopada 2023 r. (wpływ tego samego dnia). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A S.A. (dalej jako: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest tworzenie nowoczesnych narzędzi informatycznych dla branży z sektorów transportu, spedycji i logistyki (dalej jako: „branża TSL”).
Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej, w tym szeroki wachlarz oferowanych usług (tworzenie, obsługa i sprzedaż licznych platform i narzędzi informatycznych), Wnioskodawca posiada udziały w wielu spółkach zależnych. Jedną z takich spółek była istniejąca od 2019 roku spółka B.com sp. z o.o., wcześniej funkcjonującej pod nazwą „księgowość transportowa.pl sp. z o.o.” (dalej: „B”). B prowadziła działalność polegającą na rozwijaniu i sprzedaży programu komputerowego o nazwie „B”, działającego w modelu SaaS (software as a service). Podmiot ten w okresie posiadania jego udziałów przez Spółkę był spółką kapitałową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania w rozumieniu przepisu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty