Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.228.2023.2.DR
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
22 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 22 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…)
(…);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
(…)
(…);
Opis stanu faktycznego
Spółka akcyjna (dalej „Spółka 2”, „Pożyczkobiorca” oraz „Zainteresowany będący stroną postępowania”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży mebli oraz akcesoriów do kompleksowej aranżacji przestrzeni biurowych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „Spółka 1”, „Pożyczkodawca” oraz „Zainteresowany niebędący stroną postępowania”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mebli oraz akcesoriów do kompleksowej aranżacji przestrzeni biurowych. Spółka 1 i Spółka 2 (dalej zwani łącznie „Zainteresowanymi”), są podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, ale żadna ze spółek nie jest wspólnikiem drugiej spółki. W związku z prowadzoną działalnością Spółka 1 uzyskuje nadwyżki finansowe, które są także przeznaczane na udzielanie odpłatnych pożyczek. W dniu 20 lipca 2023 r. Zainteresowani zawarli umowę pożyczki (dalej „Umowa”), na podstawie której Spółka 1 zobowiązała się udzielić pożyczki na rzecz Spółki 2. Zarówno Spółka 1, jak i Spółka 2, w ramach przedmiotów swoich działalności nie mają ujętej pozycji „pozostałe formy udzielania kredytów” (64.92.Z). W ramach Umowy w zamian za udzielenie Spółce 2 pożyczki na kwotę 1.500.000 zł, Spółka 1 otrzyma wynagrodzenie w postaci odsetek. Spółka 2 ma obowiązek zapłaty na rzecz Spółki 1 odsetek wraz ze zwrotem kwoty nominalnej Pożyczki. Pożyczka ma charakter krótkoterminowy tj. została udzielona na okres nie przekraczający miesiąca. Spółka 1 udzielała już pożyczek innym podmiotom, głównie powiązanym ze Spółką 1. Pożyczkodawca nie wyklucza, iż w przyszłości zawierać będzie kolejne umowy pożyczek z Pożyczkobiorcą bądź z innymi podmiotami. Wszystkie pożyczki udzielane przez Spółkę 1 finansowane są z jej środków własnych. W każdym przypadku udzielana przez Spółkę 1 pożyczka stanowiła pożyczkę oprocentowaną, tj. z tytułu udzielenia pożyczki Spółka 1 otrzymywała wynagrodzenie w postaci odsetek. Wynagrodzenie z tytułu udzielanych pożyczek stanowi dla Spółki 1 przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, choć mający charakter uboczny w stosunku do podstawowej działalności tj. sprzedaży mebli. Celem udzielanych przez Spółkę 1 pożyczek jest osiągnięcie zysku z prowadzonej działalności gospodarczej. Zainteresowani składają wspólny wniosek o interpretację indywidualną, gdyż są podmiotami uczestniczącymi wspólnie w tym samym zaistniałym stanie faktycznym. Spółka 1 zainteresowana jest ustaleniem, czy świadczona przez nią usługa udzielenia pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Natomiast Spółka 2 zainteresowana jest ustaleniem, czy w sytuacji, gdy usługa udzielenia pożyczki podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na Spółce 2 jako Pożyczkobiorcy spoczywa obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymanej pożyczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty