Interpretacja indywidualna z dnia 13 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.671.2023.2.JK
Opodatkowanie świadczeń z Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania emerytury państwowej (tzw. state pension) i nieprawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 września 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 6 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 listopada 2023 r. (wpływ 6 listopada 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski. Od 1995 r. Wnioskodawczyni pracuje oraz posiada centrum interesów osobistych (w szczególności mieszka we własnej nieruchomości wraz z rodziną) na terytorium Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczyni prowadzi tam również działalność gospodarczą.
Wnioskodawczyni planuje przeprowadzić się do Polski w 2024 r. i przenieść tutaj na stałe centrum interesów osobistych (zakupić nieruchomość i zamieszkać z rodziną) oraz rozważa rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej. Niniejszy wniosek dotyczy konsekwencji podatkowych po przeniesieniu do Polski, przy założeniu, że wówczas miejscem zamieszkania dla celów podatkowych będzie Polska.
W czasie gdy Wnioskodawczyni mieszkała w Wielkiej Brytanii, podlegała obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne zgodnie z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, a także przystąpiła do uregulowanych przepisami prawa dobrowolnego programu emerytalnego prowadzonego w formie tzw. self-invested personal pension (dalej: „SIPP”). Program emerytalny, o którym mowa powyżej, został utworzony i działa w oparciu o odpowiednie przepisy dotyczące zabezpieczenia emerytalnego obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Jest on natomiast prowadzony przez prywatną instytucję. W pewnym uproszczeniu obrazowo można przyjąć, że program SIPP ma zbliżony charakter do występującego w Polsce programu typu indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Uczestnik programu emerytalnego SIPP ma prawo dowolnie dokonywać wypłat z SIPP zarówno przed, jak i po ukończeniu wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii. W zależności od momentu wypłaty oraz jej wartości, różne są zasady opodatkowania takich wypłat w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawczyni zdecydowała się na wypłatę jednorazowej kwoty w wysokości 25% zebranej w SIPP puli emerytalnej w 2023 r. oraz uzyskiwanie dochodu emerytalnego w formie wypłat w kolejnych latach. Wnioskodawczyni będzie każdorazowo decydowała o kwocie i momencie wypłaty poszczególnego świadczenia w zależności od bieżących potrzeb finansowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty