10.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.544.2023.2.MG

Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej prądu wyprodukowanego w instalacjach fotowoltaicznych zamontowanych na budynku oraz obowiązek wystawienia faktury na sprzedaż energii elektrycznej w miesiącu czerwcu 2023 roku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółki sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 lipca 2023 r. wpłynął wniosek Państwa Spółki z 26 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

‒podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT wprowadzenia do sieci energetycznej prądu wyprodukowanego w instalacjach fotowoltaicznych zamontowanych na budynku,

‒obowiązku wystawienia faktury na sprzedaż energii elektrycznej w miesiącu czerwcu 2023 roku.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 października 2023 r. (data wpływu 13 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Firma jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Firma jest spółką jawną, właściciele płacą podatek dochodowy od osób fizycznych.

Firma zrealizowała inwestycję polegającą na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynku.

Moc ... (Mikroistalacja), na jednym z budynków należących do firmy.

Wydatki związane z realizacją inwestycji udokumentowane są wystawionymi na firmę przez dostawców/wykonawców fakturami VAT.

Jednocześnie firma wskazała, iż inwestycja została sfinansowana ze środków własnych.

Firma wskazała, że celem montażu instalacji na budynku jest możliwość obniżenia kosztów utrzymania poprzez zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Wyprodukowany przez ww. instalacje prąd będzie w pierwszej kolejności zużywany na potrzeby danego budynku, a w przypadku nadwyżki prąd będzie wprowadzany do sieci i rozliczany z operatorem sieci (firma energetyczna) wg ustalonej ceny. Wartość energii wprowadzonej w ten sposób do sieci (ustalona jako iloczyn wprowadzonych kwh oraz ceny) będzie zapisana na indywidualnym koncie firmy jako tzw. depozyt prosumencki i pomniejszy przyszłą należność firmy wobec operatora sieci wynikającą ze zużycia prądu przekraczającego bieżącą produkcję prądu przez instalacje na budynku. W konsekwencji koszty energii elektrycznej niezbędnej do korzystania z budynku, mogą stać się niższe. W przypadku występowania nadwyżek wartości energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje umieszczone na budynku nad wartością energii pobranej z sieci i zużytej, zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t. j. Dz.U. 2022 poz. 1378, dalej: ustawa o OZE), nadwyżki niezużyte w danym miesiącu kalendarzowym i niewykorzystane w okresie 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, staną się nadpłatą zwracaną firmie przez przedsiębiorstwo energetyczne. Nadpłata taka nie będzie jednak zwracana w całej kwocie nadwyżki, ale w wysokości nie wyższej niż 20 procent wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne