Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.466.2023.1.ID
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia pn. „(…)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina i Miasto (…) (dalej: Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w (…) wniosek o udzielenie dotacji w ramach naboru wniosków na przedsięwzięcie związane z usuwaniem azbestu pod nazwą „(…)”. W ramach przedsięwzięcia prowadzony był demontaż bądź usuwanie wyrobów zawierających azbest, transport odpadów do miejsca unieszkodliwienia. Czynności były wykonywane przez uprawnione podmioty do gospodarowania tego typu odpadami. Faktury dokumentujące poniesione wydatki w ramach realizacji niniejszego projektu będą wystawiane na nabywcę Gminę i Miasto (…) dla jednostki organizacyjnej Urząd Gminy i Miasta (…). Z założeń zrealizowanego zadania mogły korzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz działkowcy, posiadający nieruchomości na terenie gminy i miasta (…). Gmina nie będzie pobierać od mieszkańców opłat za wyświadczone usługi dotyczące demontażu, odbioru, transportu i utylizacji wyrobów zawierających azbest. Zakupione towary i usługi służące realizacji projektu nie były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej Gminy i do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, realizacja ww. zadania traktowana jest jako działalność Gminy w zakresie nałożonych na nią obowiązków na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.). Zadanie to wymienione jest w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, w zakresie ochrony środowiska. Gmina i Miasto (…) we wniosku aplikacyjnym uznała podatek VAT za koszt kwalifikowany przedsięwzięcia. Warunkiem uznania podatku od towarów i usług za koszt kwalifikowany zadania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest przedstawienie interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, iż Gmina nie ma możliwości odzyskania lub odliczenia podatku VAT, wypłata pełnego dofinansowania będzie możliwa po zrealizowaniu zadania przez Gminę i dostarczeniu opinii organu skarbowego, że Wnioskodawca nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty