Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.617.2023.2.JSZ
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce dostawy towarów z terytorium Meksyku, prawo do odliczenia podatku naliczonego, obowiązek wykazania w pliku JPK_VAT7M odpłatnego zbycia towaru na terenie Meksyku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce dostawy towarów z terytorium Meksyku,
-prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów towarów i usług związanych ze sprzedażą towaru w Meksyku,
-obowiązku wykazania w pliku JPK_VAT7M odpłatnego zbycia towaru na terenie Meksyku.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 października 2023 r. (wpływ 20 października 2023 r.).Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A Sp. z o.o., zwana dalej Spółką, jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Polski. Siedziba Spółki znajduje się na terytorium Polski. Spółka nie prowadzi działalności zarejestrowanej poza terytorium Polski. Spółka nie jest zidentyfikowana dla potrzeb podatku o podobnym charakterze na terytorium żadnego z krajów, które biorą udział w transakcji, która jest przedmiotem wniosku o interpretację. Spółka nie posiada także siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej ani Meksyku.
Spółka dokonała sprzedaży towaru tj.: elementów do budowy wiązek elektrycznych, w ramach transakcji łańcuchowej. W jej przebiegu Spółka otrzymała pytanie od klienta B (Zjednoczone Emiraty Arabskie) dotyczące dostępności towaru, który nie był produkowany w zakładzie A w Polsce, ale był dostępny w katalogu produktów oferowanych przez dostawcę Spółki – firmę C (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej). Podmiot ten potwierdził możliwość wykonania zlecenia dla Spółki. Po uzyskaniu tej informacji Spółka potwierdziła do B (Zjednoczone Emiraty Arabskie) możliwość realizacji zamówienia. Klient – B (Zjednoczone Emiraty Arabskie) złożył zamówienie do Spółki. W następstwie tego zamówienia Spółka wystawiła fakturę pro-forma (z warunkami Incoterms: EXW ... Meksyk) i przesłała do B (Zjednoczone Emiraty Arabskie), w celu uzyskania przedpłaty. Na fakturze zostały wpisane warunki Incoterms EXW ... Meksyk, ponieważ C (Stany Zjednoczone Ameryki Północnej) zlecił wykonanie towaru spółce powiązanej – D Meksyk. Ustalono, że za organizację transportu z Meksyku do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie odpowiadał klient końcowy (B). Towar został faktycznie dostarczony przez D Meksyk do Spółki na terenie Meksyku, a następnie Spółka dostarczyła ten towar do klienta B (Zjednoczone Emiraty Arabskie) również na terytorium Meksyku. W Meksyku zatem nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Klient, czyli B (Zjednoczone Emiraty Arabskie) zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zorganizował transport i odbiór towaru z D Meksyk. Na potrzeby odprawy celnej D Meksyk wystawił fakturę pro-forma, na której była informacja, że jest stroną wysyłającą towar, natomiast sprzedawcą towaru jest Spółka. Następnie D Meksyk wystawił fakturę za sprzedaż towaru dla Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty