Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.401.2023.2.AS
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy działek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy działek nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, oraz 8 – jest prawidłowe oraz w części dotyczącej możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy działek nr 9, 10, 11, 12 – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dostawy działek w drodze aportu (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 października 2023 r. (wpływ 24 października 2023 r.) oraz pismem z 26 października 2023 r. (wpływ 26 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej „Gmina” lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej: „VAT”).
Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40), Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina wykonuje zadania własne samodzielnie lub przez powołane gminne jednostki organizacyjne.
Gmina była w posiadaniu nieruchomości złożonej z 12 działek (dalej „Nieruchomość”), z których część była uprzednio dzierżawiona na rzecz podmiotów zewnętrznych. Pozostałe działki nie były wykorzystywane przez Gminę do prowadzonej działalności.
W odniesieniu do dzierżawionych działek, Gmina wskazuje, że umowy dzierżawy zostały rozwiązane. Część działek, które stanowiły przedmiot dzierżawy pozostaje niezabudowana. Z kolei po zakończeniu dzierżawy pozostałych działek podpisane zostało porozumienie wraz z protokołem z 21 września 2022 r. (dalej „Porozumienie”), w którym dzierżawca przekazał na rzecz Gminy własność wszystkich urządzeń znajdujących się na uprzednio dzierżawionych działkach. Tym samym, Gmina weszła we własność i objęła faktyczne władztwo ekonomiczne nad wszelkimi zabudowaniami znajdującymi się na Nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty