Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.554.2023.2.JS
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 8 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 października 2023 r. (wpływ 24 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
A. C.
(...)
(...)
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
B. C.
(...)
(...)
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzą Państwo gospodarstwo rolne położne w województwie U, powiecie (...). 21 października 2021 r. w drodze aktu notarialnego repertorium (...) jako umowa dożywocia została nabyta przez Państwa nieruchomość w województwie M, oznaczona numerem ewidencyjnym 7 o powierzchni gruntu (...) hektara jako (...) hektara przeliczeniowego. W skład nabytej nieruchomości poza gruntem ornym wchodzą zabudowania: murowany budynek oraz obora jednak zgodnie z adnotacją zawartą w akcie notarialnym nie nadają się do użytkowania ze względu na bardzo zły stan techniczny (brak dachu, brak jednej ściany). Strona umowy przenosząca własność oświadczyła, iż nabyła nieruchomość będąc rozwiedzionym, w którym to stanie pozostaje do chwili przeniesienia praw nieruchomości.
Ww. grunty orne wraz z budynkami powiększyły Państwa gospodarstwo rolne. Została złożona informacja do Prezydenta Miasta M i wydana decyzja w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości, który to Państwo opłacili. Obecnie chcą Państwo sprzedać ww. gospodarstwo. Nabywca, który zadeklarował chęć zakupu poza gospodarstwem rolnym o powierzchni 20 hektarów prowadzi również działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Państwa grunty sąsiadują z działką potencjalnego nabywcy, na której prowadzi działalność gospodarczą. Wyraził on zgodę na złożenie oświadczenia w akcie notarialnym o nie zbywaniu nabytej nieruchomości rolnej ani nie oddawania jej w posiadanie innym podmiotom przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia tej nieruchomości oraz do prowadzenia przez ten okres osobiście gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabywana nieruchomość. Zgodnie z definicją po sprzedaży grunty powiększą gospodarstwo rolne Nabywcy o powierzchni większej niż 1 ha przeliczeniowy i nie utracą charakteru rolnego. Przed sprzedażą wystąpią Państwo do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wyrażenie zgody na sprzedaż gospodarstwa oraz, że zgodnie z art. 8a ust.1 KOWR będzie sprawowało nadzór nad sprzedaną nieruchomością.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty