Interpretacja indywidualna z dnia 9 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.516.2023.1.RH
Dotyczy ustalenia, czy w 2023 r. Spółdzielnia może od uzyskiwanych dochodów płacić podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 9%.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w 2023 r. Spółdzielnia może od uzyskiwanych dochodów płacić podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 9%.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca (dalej również: „Spółdzielnia”) jest osobą prawną. Jest czynnym podatnikiem VAT. Spółdzielnia nie prowadzi działalności w zakresie gospodarki mieszkaniowej zwolnionej z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „u.p.d.o.p.”) - Spółdzielnia nie posiada zasobów mieszkaniowych.
Spółdzielnia prowadzi swoją działalność w zakresie gospodarki innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia osiąga przychody z tytułu pobierania opłat eksploatacyjnych od członków spółdzielni za utrzymanie lokali użytkowych oraz z najmu części wspólnych nieruchomości, których Spółdzielnia jest współwłaścicielem oraz najem i dzierżawę nieruchomości własnych.
Ponadto Spółdzielnia osiąga także przychody uzyskane z tytułu otrzymanych odsetek od lokat pieniężnych w banku.
Spółdzielnia wskazała, że spełnia przesłanki do uznania jej za małego podatnika w myśl art. 4a pkt 10 u.p.d.o.p., tj. wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty