06.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.453.2023.2.EW

Uznanie, czy sprzedaż licytacyjna przedmiotowych ruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz ustalenie, kto będzie podatnikiem, za którego komornik będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT i odprowadzenia podatku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-nieprawidłowe w zakresie uznania, czy sprzedaż licytacyjna przedmiotowych ruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz

-prawidłowe w zakresie ustalenia, kto będzie podatnikiem, za którego komornik będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT i odprowadzenia podatku.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie :

-uznania, czy sprzedaż licytacyjna przedmiotowych ruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz

-ustalenia, kto będzie podatnikiem, za którego komornik będzie zobowiązany do wystawienia faktury VAT i odprowadzenia podatku.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 września 2023 r. (wpływ 19 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym, działając zgodnie z wnioskiem wierzyciela w dniu 19 lipca 2022 r. dokonał Pan zajęcia ruchomości dłużnika:

(…)

Dłużniczka oświadczyła, że ruchomości te nabyła w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i dokonała odliczenia podatku VAT.

W dniu 1 września 2022 r. Dłużniczka zbyła te ruchomości na rzecz A Spółka Cywilna.

Nabywca dokonał odliczenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 848 Kodeksu Postępowania Cywilnego (dalej KPC) zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze. Zgodnie z poglądami doktryny czynności prawne dłużnika rozporządzające lub obciążające zajętą ruchomość są nieważne na podstawie art. 58 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego, ale tyko w stosunku do wierzyciela egzekwującego. Nabywca zajętej ruchomości staje się natomiast jedynie uczestnikiem postępowania egzekucyjnego zainteresowanym wynikiem egzekucji. Nie staje się dłużnikiem. Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne