Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.528.2023.2.JM
Uznanie świadczonych usług za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania świadczonych Usług na podstawie Umów zwartych z Mieszkańcami za czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, niekorzystające ze zwolnienia od podatku podatku oraz prawa do pełnego odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu pn.: „...”. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 października 2023 r. (wpływ 25 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Gmina (dalej: „Gmina”, „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 40 ze zm., dalej: „ustawa o samorządzie gminnym”) Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych. Gmina wykonuje zadania własne (określone w art. 7 ustawy o samorządnie gminnym) samodzielnie lub poprzez powołane gminne jednostki organizacyjne.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym zadania własne Gminy obejmują m.in. sprawy: kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych. Na terenie Gminy nie istnieje sieć kanalizacyjna. Tym niemniej odbiór nieczystości od jednostek organizacyjnych JST oraz budynków gminnych (dalej: „Odbiorcy wewnętrzni”), a także od podmiotów zewnętrznych w stosunku do JST (mieszkańców, przedsiębiorców; dalej: „Odbiorcy zewnętrzni”) są odprowadzane za pomocą szamb, a także za pomocą biologicznej oczyszczalni ścieków (dalej: „POŚ”), obsługującej łącznie cztery budynki z terenu Gminy – budynek należący do osoby prywatnej, w którym mieści się apteka oraz trzy budynki będące własnością Gminy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty