Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.512.2023.2.KK
Brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zaistniałego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu pn. „…”. Ww. wniosek został uzupełniony – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 października 2023 r. (data wpływu 31 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego
Gmina (…) (dalej: Gmina) jest jednostką samorządu terytorialnego działającą w oparciu o ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 40 ze zm.). Gmina posiada osobowość prawną i wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność lub poprzez powołane gminne jednostki organizacyjne. Gmina jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, składającym do właściwego urzędu skarbowego miesięczne deklaracje JPK VAT(M).
Gmina posiada jednostki organizacyjne objęte centralizacją rozliczeń VAT od stycznia 2017 r., w tym Urząd Miasta (…). Poziom ochrony przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem w jednostkach organizacyjnych jest zróżnicowany. Urząd Miasta posiada wdrożone zabezpieczenia ochrony przez cyberzagrożeniami na poziomie dobrym, jednak duża część jednostek gminy posiada wdrożone jedynie minimalne zabezpieczenia.
Podstawowym problemem jest brak odpowiedniej infrastruktury serwerowej umożliwiającej prawidłowe zabezpieczenie danych. Urząd Miasta nadal wykorzystuje dziesięcioletnie serwery i macierze dyskowe bez wsparcia technicznego, duża część jednostek gminy utrzymuje swoje systemy teleinformatyczne na lokalnych komputerach. Dużym problemem jest przechowywanie kopii zapasowych, zwłaszcza w mniejszych jednostkach gminy, często jest to lokalny dysk lub pamięć pendrive.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty