24.10.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.506.2023.1.JMS

Czy ogólny czas pracy, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 uCIT to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, a stosowany przez Spółkę sposób kalkulacji proporcji kosztu kwalifikowanego, o którym mowa w tym przepisie, zaprezentowany w stanowisku własnym jest prawidłowy?

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku owydanie interpretacji indywidualnej

6 września 2023 r., wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Y Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. (…) przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż wyrobów (…) (…) artykułów gospodarstwa domowego i wyposażenia (…) z tworzyw sztucznych. Poza produkcją (…) wyrobów (…) oraz ich sprzedażą, a także inną działalnością pomocniczą Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 uCIT.

Jednym z kosztów jakie ponosi Spółka w ramach prac badawczo-rozwojowych są należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Spółka sporządza listę płac, w której kalkuluje poszczególne jej pozycje, przy czym, wynagrodzenie zasadnicze obejmuje również wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, urlopu okolicznościowego, dni wolne za przekroczenie czasu pracy w danym miesiącu, co oznacza, że na liście płac te składniki, co do zasady nie są prezentowane odrębnie od wynagrodzenia zasadniczego. Jedynie w przypadku pracowników, u których występują zmienne elementy wynagrodzenia, na liście płac może pojawić się tzw. średnia urlopowa związana z wynagrodzeniem za wskazany czas nieobecności. Średnia urlopowa to należność korygująca wynagrodzenie za czas nieobecności, która uwzględnia zmienne składniki wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne