Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.413.2023.1.RM
Opodatkowanie transakcji dokonywanych przy użyciu kart paliwowych oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji dokonywanych przy użyciu kart paliwowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 września 2023 r., za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 13 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania transakcji dokonywanych przy użyciu kart paliwowych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo pismem z 23 października 2023 r. (wpływ za pośrednictwem platformy ePUAP 23 października 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(…) GmbH & Co. KG (dalej „Wnioskodawca” lub „Spółka”) to spółka z siedzibą w Niemczech, która zarejestrowana jest również jako podatnik podatku od towarów i usług (dalej „VAT”) w Polsce.
Tło
Spółka prowadzi międzynarodową działalność gospodarczą umożliwiającą klientom Spółki (m.in. firmom transportowym) bezgotówkowe nabywanie towarów, takich jak paliwo i niektóre inne związane z pojazdami towary (np. smary, części i akcesoria samochodowe) i usługi (np. myjnie samochodowe i opłaty drogowe). W tym celu, jako „firma wydająca karty paliwowe”, współpracują Państwo ze stacjami paliw oraz warsztatami serwisowymi (dalej „Partner” lub „Partnerzy”) w 24 państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Na terenie Polski, dokonują Państwo sprzedaży towarów zarówno polskim podatnikom VAT, jak również podmiotom, które nie są zarejestrowane do podatku VAT w Polsce. Ze względu na fakt, że do dostaw dochodzi na terenie Polski, wystawiają Państwo klientom faktury z wykazanym podatkiem VAT należnym. Wśród Państwa klientów i dostawców jest m.in. spółka z tej samej grupy kapitałowej, będąca podatnikiem VAT w Polsce, zwana dalej „Drugim Dostawcą”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty