Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.581.2023.2.MR
Skutki podatkowe uzyskania przychodu z wynajmu nieruchomości na terytorium Niemiec.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego:
•jest prawidłowe w zakresie pytania 1;
•jest nieprawidłowe w zakresie pytań 2-5.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 października 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Wnioskodawca osiąga przychody na terytorium Polski z różnych źródeł przychodów, część tak osiąganych dochodów (przychodów) podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a pozostała część przychodów podlega zryczałtowanemu opodatkowaniu (np. dywidendy, przychody z najmu). Jednym ze źródeł przychodów Wnioskodawcy są przychody z tytułu najmu prywatnego nieruchomości położonych w Polsce. Uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z najmu prywatnego w Polsce podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Przed 2017 r. Wnioskodawca złożył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przychody Wnioskodawcy z tytułu najmu prywatnego nieruchomości położonych w Polsce nie przekraczały od 2017 kwoty 100 tys. PLN rocznie.
Wnioskodawca od kilku lat osiąga również przychody z najmu prywatnego trzech nieruchomości położonych na terytorium Niemiec. Wnioskodawca jest ich współwłaścicielem. Wnioskodawca nabył te nieruchomości wraz z inną osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje 50% udział w prawie własności tych nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty