Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.487.2023.1.PC
1. Czy w dacie Aportu Wydawnictwa do Nowej Spółki, Wydawnictwo stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT? 2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, Aport Wydawnictwa do Nowej Spółki nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 sierpnia 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek wspólny z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia:
-czy w dacie Aportu Wydawnictwa do Nowej Spółki, Wydawnictwo stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej jako: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT;
-czy prawidłowe jest stanowisko, że w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na pytanie nr 1, Aport Wydawnictwa do Nowej Spółki nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej jako „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką dominującą grupy kapitałowej X. (dalej jako „Grupa”), w skład której wchodzi blisko (...) podmiotów.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, natomiast od 1 marca 2018 r. pełni również rolę spółki dominującej w podatkowej grupie kapitałowej.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest działalność wydawnicza, obejmująca prasę, wydawnictwa książkowe i muzyczne, działalność internetowa, ale także zarządzanie własną nieruchomością, w której mieści się siedziba Spółki (m.in. poprzez jej wynajem podmiotom niepowiązanym oraz powiązanym w rozumieniu przepisów o cenach transferowych). Ponadto Wnioskodawca poprzez swoje spółki zależne jest obecny także w innych segmentach szeroko pojętej branży medialno-rozrywkowej (segment kin, radia, reklamy zewnętrznej, koprodukcji i produkcji filmowej, gastronomiczny). W związku z szerokim zakresem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, od wielu lat (w przypadku Wydawnictwa od 2014 r.) faktycznie funkcjonująca struktura organizacyjna działała w ramach czterech dużych i wyodrębnionych komórek organizacyjnych (linii biznesowych) oraz dodatkowo centrali obejmującej funkcje i zadania o charakterze ogólnego zarządu (dalej jako „Centrala”) – co potwierdzają m.in. publicznie dostępne raporty giełdowe Spółki. Dla każdej ze wspomnianych linii biznesowych przygotowywane są osobne, poglądowe bilanse oraz rachunki zysków i strat, a także projekcje finansowe dla celów zarządczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty